ПРОЕКТ BG05M9OP001-2.056-0017 „ИНТЕГРИРАНИ МЕРКИ ЗА СОЦИАЛНА ИНТЕГРАЦИЯ И ПОДОБРЯВАНЕ ДОСТЪПА ДО ОБРАЗОВАНИЕ НА УЯЗВИМИ ГРУПИ ОТ ОБЩИНА ВАРНА“
ПРОЦЕДУРА „СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКА ИНТЕГРАЦИЯ НА УЯЗВИМИ ГРУПИ. ИНТЕГРИРАНИ МЕРКИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ ДОСТЪПА ДО ОБРАЗОВАНИЕ – КОМПОНЕНТ 2“, ФИНАНСИРАНА ПО ОП „РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ“ И ОП „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“ ЧРЕЗ ЕВРОПЕЙСКИЯ СОЦИАЛЕН ФОНД НА ЕС И НАЦИОНАЛНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
БЕНЕФИЦИЕНТ: Община Варна
АДМИНИСТРАТИВЕН ДОГОВОР ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ:
№ от ИСУН BG05M9OP001-2.056-0017-C01/03.12.2021 год. по ОП „Развитие на човешките ресурси“
№ от ИСУН BG05M9OP001-2.056-0017-2014BG05M2OP001-C01/02.12.2021 год. по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“
ОБЩА СТОЙНОСТ НА ПРОЕКТА: 1 589 878,46 лв. (100 % БФП), от които:
- 1 199 943,68 лв. по ОП „Развитие на човешките ресурси“ и
- 389 934,78 лв. по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ПРОЕКТА: 22 месеца
ПАРТНЬОРИ:
- ПГ по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“
- СУ „Любен Каравелов“
- НУ „Васил Левски“
- ОУ „Отец Паисий”
- ОУ „Св. Иван Рилски“
- ДГ №8 „Христо Ботев“
- Сдружение „Здраве, култура, самочувствие, интегрирано устойчиво развитие“
- „Авангард БГ“ ООД, гр. Варна
- „Геко“ 16 ООД, гр. Варна
ОСНОВНА ЦЕЛ НА ПРОЕКТА: Създаване и прилагане на ефективен и иновативен междусекторен модел за устойчива социално-икономическа интеграция на хора от уязвимите групи на територията на Община Варна, насочен към повишаване на качеството на живот, намаляване на бедността и спиране на предаването на бедността през поколения.
СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ:
- насърчаването на икономическата активност и заетостта сред уязвимите групи;
- повишаване на квалификацията и подобряване на пригодността за заетост;
- подобряване на здравния статус и промоция на здравето в маргинизираните общности;
- повишаване на качеството на живот и социална интеграция на възрастни хора и хора с увреждания;
- преодоляване на негативните стериотипии спрямо ромската общност;
- намаляване на дела на отпадналите от образователната система деца и ученици от уязвимите групи;
- подобряване достъпа до качествено образование за деца и ученици от уязвимите групи;
- подкрепа за по-лесен преход от образование към заетост.
ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ ПО ПРОЕКТА:
Дейности, финансирани от ОП РЧР:
- Активиране на неактивни лица;
- Провеждане на мотивационно обучение;
- Професионално обучение;
- Осигуряване на субсидирана заетост;
- Насърчаване на самостоятелната заетост;
- Предоставяне на интегрирани социално-здравни услуги в общността;
- Развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи.
Дейности, финансирани от ОП НОИР:
- Допълнително обучение по български език за децата и учениците, за които българският език не е майчин;
- Допълнителни занимания със застрашени от отпадане от училище ученици от целевата група и подкрепа за продължаване на образованието в гимназиалния етап и за успешно завършване на средно образование;
- Осигуряване на психологическа подкрепа за децата и учениците от уязвимите групи;
- Подобряване на образователната среда в една детска градина и пет училища;
- Насърчаване участието на родителите в образователния процес и работа с родителите от целевата група за превенция на отпадането от училище;
- Кариерно ориентиране на учениците в две училища в Община Варна.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ: трайна интеграция на пазара на труда, включващи мерки за активиране, мотивационно и професионално обучение, осигуряване на субсидирана заетост, както и за насърчаване на предприемачеството и самостоятелната стопанска дейност.
Дата на стартиране: 02.12.2021г.
Дата на приключване: 30.06.2023г.
Дейности по проекта, които ще се реализират в ПГГСД „ Николай Хайтов“, гр.Варна:
Дейност 2:
Допълнителни занимания със застрашени от отпадане от училище ученици от етническите малцинства и подкрепа за продължаване на образованието в гимназиален етап и за успешно завършване на средно образование.
Цел:
Намаляване риска от преждевременно отпадане от образование и подкрепа за деца и ученици, реинтигрирани в образователната система.
Начин на изпълнение:
В ПГГСД „ Николай Хайтов“, гр.Варна за ученици от XI и XII клас ще бъдат провеждани допълнителни занимания- подготовка за явяване на държавни зрелостни изпити.
В тази дейност са включени 59 ученици от XI и XII клас и са сформирани 7 групи за допълнителни занимания по български език и литература и 7 групи за допълнителни занимания по специални предмети.
Продължителност на дейността – 18 месеца
Дейността допълва и надгражда дейностите по проект BG05M2OP001-2.011-0001 „Подкрепа за успех“.
Резултат:
- Намаляване на дела на преждевременно отпадналите от образование ученици;
- Повишаване на образователните резултати на учениците.
Дейност 3:
Осигуряване на психологическа подкрепа за децата и учениците от уязвимите групи:
В ПГГСД „Николай Хайтов“, гр.Варна с ученици от XI клас е сформирана една група. Работи се както за превенция, така и за интервенция при затруднения в обучението, психично-здравни проблеми, отношения с връстници и трудно поведение.
Резултат:
- Намаляване делът на преждевременно отпадащите от образование, както и да се подобрят условията за включващо образование;
- Повишаване на образователните резултати на учениците.
Дейност 4:
Подобряване на образователната среда:
Описание:
За ПГГСД „Николай Хайтов“, гр.Варна ще бъдат осигурени: 10 бр. лаптопи; 8 бр. интерактивни дъски; 5 бр. видеопроектори; 5 бр. прожекционни екрани; 2 бр. мултифункционално устройство.
Закупеното обзавеждане и оборудване ще бъде използвано при обучение на учениците от етническите малцинства и от ученици, които не са от целевата група по проекта с оглед осигуряване на интегрирано обучение на учениците от етническите малцинства.
Дейност 5:
Насърчаване участието на родителите в образователния процес и работа с родителите от етническите малцинства за превенция на отпадането от училище.
Цел:
Подкрепа на процесите на образователна интеграция, намаляне броя на преждевременно отпадналите от образование и превенция на сегрегацията в училищата и детските градини в Община Варна чрез активна работа с родителите.
Описание:
Дейността ще се изпълнява в две основни направления:
Първото направление е създаване на „Училище за родители“ за родителите от маргинализираните общности и други рискови групи. Тази част от дейността ще се изпълнява от Сдружение „Здраве, култура, самочувствие, интегрирано устойчиво развитие“.
Второто направление е ориентирано към широко разясняване на ползите от образователната интеграция и приемането на различията от деца, ученици и родители. Тази част от дейността ще се изпълнява в ПГГСД „ Николай Хайтов“, гр. Варна, като са планирани по три такива обществени дискусии в рамките на проекта (по една на учебен срок).
Резултат:
Промяна на нагласите сред участниците в полза на образователната интеграция на деца и ученици от етническите малцинствени групи и в частност на тези от ромски произход.
Дейност 6:
Кариерно ориентиране на учениците.
Цел:
Да се развие интереса на учениците към различни сфери на човешката дейност и пътища за професионална реализация, както и да помогне на всеки от тях при избора на подходящо образование и /или възможности за започване на работа.
Описание:
Тази дейност е насочена към ученици в гимназиален етап на ПГГСД „Николай Хайтов“, гр.Варна. Ще се организират 25 семинара за ориентиране (във всяка паралелка в гимназиален етап), на които целевите групи ще бъдат обучавани за правилното кариерно планиране, трудовите и социалните им права, рисковете при търсене и започване на работа. За учениците от втори гимназиален етап на ПГГСД „Николай Хайтов“, гр.Варна ще бъдат организирани и две срещи с работодатели, на които ще се запознаят с с възможностите, условията и изискванията за започване на работа, потенциални свободни работни места. Работодателите ще представят предложения за стажове и свободни работни места.
За всички ученици от гимназиален етап ще бъде осигурена възможност за индивидуални срещи с кариерни консултанти и разработване на планове за кариерно развитие.
Начин на изпълнение:
Дейността ще бъде възложена на външен изпълнител от община Варна по реда на ЗОП и ще се реализира в продължение на 14 месеца.
От месец януари 2022 г. в ПГГСД „Николай Хайтов“, гр. Варна стартираха дейностите по Проект BG05M9OP001-2.056-0017 „Интегрирани мерки за социална интеграция и подобряване достъпа до образование на уязвими групи от община Варна“, по който професионалната гимназия е партньор на Община Варна. Дейностите по проекта ще продължат до края на месец юни 2023 г.. Проектът е финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси“ и ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ чрез европейския социален фонд на ЕС и националния бюджет на Република България.
На 23.06.2022г. от 18:00 часа в гр. Варна, ул. „ Орех“ № 11, в актовата зала на ПГГСД „Николай Хайтов“, се проведе дискусия с родители по Проект BG05M9OP001-2.056-0017 „Интегрирани мерки за социална интеграция и подобряване достъпа до образование на уязвими групи от община Варна“, Дейност 5: Насърчаване участието на родителите в образователния процес и работа с родителите от етническите малцинства за превенция на отпадането от училище. Дискусията беше организирана от инж. Мария Георгиева – директор на ПГГСД „Николай Хайтов“, гр.Варна. В нея взеха участие 40 родители на ученици от професионалната гимназия, ръководители на групи за допълнително обучение и класни ръководители. Целта беше насърчаване диалога и изграждането на контакти между родителите от различни етноси и ангажирането им, като част от голямата училищна общност. Инж. Мария Георгиева разясни ползите от образователната интеграция и приемането на различията от деца, ученици и родители. Живка Дойчева – ресурсен учител в гимназията представи презентация, с която запозна присъстващите с целта на проекта и дейностите, който ще се реализират в ПГГСД „Николай Хайтов“, гр.Варна до 30.06.2023г.